Enerji Uzmanları Derneği Fark ve Farkındalık Yaratmaya Devam Ediyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yılda bir kez, farkındalık düzeyini artırmak, ortak aklın ve ortak dilin oluşmasına zemin hazırlamak amacıyla düzenlenen Türkiye’nin en büyük enerji organizasyonlarından 6.Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG) 2018, 25-26 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Organizasyona Ürdün Prensesi Sana Asem, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu ve ICSG 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aslan ile ulusal ve uluslararası çapta birçok ilgili katıldı. 

Organizasyonda Akıllı Şehirler, Akıllı Sistemlerde Kadın Liderler, Akıllı Şebekelerin geleceği (TAŞ 2023), Dağıtık Üretime Dayalı Enerji Sistemleri, Bilişim ve Haberleşme Teknolojilerinin Gaz Sektörüne Etkisi, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği, Blok Zincirinin Enerji Sektörüne Muhtemel Etkileri, Nesnelerin İnterneti (IOT), Yapay Zeka ve Siber Güvenlik ve Akıllı Şehirlerde İletişim Teknolojileri konularında konferanslar gerçekleştirildi.

 

Enerji Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu ve ICSG 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk açılış konuşmasında “akıllı sistemlerin tüm sistemin uzaktan izlenebilmesi ve yönetilebilmesi için gerekliliğinden bahsetti. Bilgi teknolojileri yerini yapay zeka çağına bırakıyor, Türkiye Akıllı Şebekeler Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi (TAŞ 2023) ile geleceğin şebekesine ışık tutuluyor” diyen Ertürk, ayrıca sürekli gelişen ve karmaşa düzeyi artan, doğru yönetilememesi durumunda büyük verimsizliklerin ortaya çıkacağı günümüz şartlarında, sistemlerin akıllandırılması için gereken dönüşümün sadece malzeme dünyasında değil aynı zamanda insan zihniyle iş yönetim tarzında da dönüşümün beraber gerçekleşmesi ve tüm paydaşların bu dönüşüme katkı sunması ile dönüşümün en optimal şekilde gerçekleşeceğini ifade etti.

Organizasyon İGDAŞ, Luna sayaçları, Endoks, Klorsis Akıllı klorlama Sistemleri, Köhler Elektrik Sayaçları sponsorluğunda, Çevre Bakanlığı Bilim, Sanayi ve teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TEDAŞ, TEİAŞ, TETAŞ, EÜAŞ, EPİAŞ, ELDER, GAZBİR ve birçok Kurum ve Kuruluşun desteğiyle gerçekleştirildi.

6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nda (ICSG 2018) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanlığında, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) koordinasyonluğunda yürütülen ve ülkemizde akıllı şebeke sistemlerine geçişin alt yapısını oluşturacak olan Türkiye Akıllı Şebekeler Vizyon ve Strateji Belirleme Ar-Ge Projesi (TAŞ 2023) tanıtımı için bir oturum düzenlenerek söz konusu proje sonuçları ve proje çıktılarına ilişkin yönetici özetleri katılımcılarla paylaşıldı. Oturuma, Enerji Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ICSG İstanbul 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanı Hacı Ali Ulutaş ve projede danışmanlık yapan AF Mercados Türkiye Ülke Müdürü Serhat Can katıldı.

Paylaş